Skip navigation

2.8 Odborné prehliadky a odborné skúšky vyhradených technických zariadení elektrických

2.8 Odborné prehliadky a odborné skúšky vyhradených technických zariadení elektrických

Účelom odbornej prehliadky a odbornej skúšky (OPaOS) elektrického zariadenia je preverenie jeho technického stavu z hľadiska bezpečnosti a požadovanej bezpečnosti, čo inak znamená overenie zhody s predpismi a normami s cieľom, aby elektrické zariadenie nespôsobilo úraz človeku alebo škodu na majetku.

Druhy OPaOS sú:

-prvá (východisková)

-pravidelná (periodická)

-mimoriadna

Prvá odborná prehliadka a odborná skúška elektrického zariadenia musí byť vykonaná po montáži alebo po ukončení celkovej rekonštrukcie elektrického zariadenia. Po jej uskutočnení elektrotechnik špecialista vypracuje písomný doklad Správa o prvej odbornej prehliadke a odbornej skúške elektrického zariadenia, ktorý sa musí v organizácii archivovať počas celej životnosti elektrického zariadenia.
§ 5 ods. 1 NV SR č. 392/2006 Z.z. - "Ak bezpečnosť pracovného prostriedku závisí od podmienok jeho inštalácie, zamestnávateľ je povinný zabezpečiť vykonanie kontroly pracovného prostriedku po jeho inštalovaní a pred jeho prvým použitím a kontroly po jeho inštalovaní na inom mieste, aby zabezpečil správnu inštaláciu pracovného prostriedku a jeho správne fungovanie. Kontrolu vykonávajú oprávnené osoby podľa právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. " Podľa legislatívy SR je to výkon východiskovej OPaOS elektrického zariadenia, vykonaná EŠ.

Pravidelná odborná prehliadka a odborná skúška

sa musí periodicky vykonávať na prevádzkovanom elektrickom zariadení v predpísaných lehotách počas celej životnosti elektrického zariadenia. Po jej uskutočnení elektrotechnik špecialista vypracuje písomný doklad. Správu o periodickej odbornej prehliadke a odbornej skúške elektrického zariadenia.

Odborné prehliadky a odborné skúšky elektrických zariadení majú svoje špecifiká. Z hľadiska logiky, aby sme nemiešali jablká s hruškami, autori sa venujú problematike na základe nasledujúceho rozdelenia:

-Elektrická inštalácia

-Bleskozvody

-Elektrické zariadenia strojov

-Elektrické ručné náradie počas používania

-Elektrické spotrebiče počas ich používania

OPaOS elektrickej inštalácie v budovách

Nové normy súboru 33 2000 zaviedli pojem elektrická inštalácia budov namiesto všeobecne používaného termínu elektrické zariadenie. Pod pojmom vyhradené technické zariadenie elektrické sa rozumie elektrická inštalácia, ktorá zahŕňa všetky inštalované technické zariadenia elektrické vrátane elektrických rozvodov. Predmetom OPaOS je elektrická inštalácia vrátane elektrických predmetov, ktoré sú jej súčasťou. Pri OPaOS sa preveruje napríklad prípojková skriňa, elektromerový rozvádzač, hlavný rozvádzač, podružné rozvádzače a rozvodnice rozvody, svetelné zásuvkové a technologické obvody s pripojenými svetelnými a inými spotrebičmi.
Odborná prehliadka a odborná skúška má preukázať, že elektrická inštalácia budovy zodpovedá bezpečnostno-technickým požiadavkám noriem a v jednotlivých prípadoch tiež ďalším platným predpisom pre dané zariadenie.
Základný metodologický postup OPaOS sa vykonáva podľa STN 33 1500: 1991 a podľa STN 33 2000-6-61: 2004

O PaOS bleskozvodov

Tak ako sa vykonávajú OPaOS elektrického zariadenia v objektoch budov, je dôležité aby budovy ktoré sú chránené pred bleskom zariadením na ochranu pred nepriaznivými účinkami atmosférickej elektriny boli skontrolované - prehliadnuté a meraním overené dôležité hodnoty.
O výsledku tejto prehliadky a meraní sa spracováva doklad, ktorým je Správa o prvej OPaOS už podľa novej STN EN 62305-3: 11/2006 a nasledovné periodické OPaOS v určených lehotách.
Lehoty pravidelných OPaOS bleskozvodov zriadených do 1.11.2006 sa určujú podľa druhu objektu na ktorom sa bleskozvod nachádza podľa prílohy č. 8 vyhlášky č. 718/2002 Z.z. a STN 33 1500 tab.1 a STN 34 1390. Podľa STN 34 130 článok 2.5.2 sa musí vykonať OPaOS neodkladne po zistenom zásahu blesku do predmetového objektu, hoci by to bolo aj niekoľko krát za rok.

OPaPS elektrických zariadení (pracovných) strojov

Stroj alebo strojové zariadenie alebo pracovný prostriedok je definované podľa STN EN 60204-1:12/2001 ako montážny celok zostavený:

-z časti strojov alebo súčiastok, z ktorých je aspoň jedna pohyblivá

-z príslušných pohonných jednotiek

-ovládacích a hlavných obvodov a pod.

Norma bola ďalej doplnená o požiadavky na vyhotovenie elektrických podlahových vykurovacích systémov, podľa ktorých môžu byť tieto inštalované pod zónami 1 alebo 2 za predpokladu, že vykurovacie káble budú vyhotovené s kovovým plášťom, kovovým krytom.

OPaOS elektrického ručného náradia

Ide o činnosť, pri ktorej sa prehliadkou, meraním a skúškami zisťuje stav elektrického ručného náradia z hľadiska jeho bezpečnosti pred úrazom elektrickým prúdom. Túto činnosť vymedzuje norma STN 33 1600/96. OPaOS elektrického ručného náradia sa vykonávajú v predpísaných lehotách podľa tab. 3.4.1 a pri každej predpokladanej alebo zistenej poruche (napríklad pri podozrení z poškodenia prúdom, nárazom, tekutinou a pod.)
Predpísané lehoty OPaOS sú odvodené od triedy vyhotovenia elektrického ručného náradia (I, II, III) a od času pracovného využitia (skupiny A, B, C) jeho používania. Pri OPaOS elektrického ručného náradia sa vykoná podrobná prehliadka stavu náradia a jeho súčastí, pripojenie ochranného vodiča pri ručnom náradí triedy ochrany I, meranie izolačného odporu a skúška chodu náradia.
Písomný doklad o vykonaní OPaOS elektrického ručného náradia: môže byť alebo zvláštna karta pre jednotlivé elektrické ručné náradie, alebo protokol o OPaOS elektrického ručného náradia.

OPaOS elektrického ručného náradia môže vykonávať poverený samostatný technik §22 alebo poučený pracovník, ak pracuje pod dohľadom minimálne samostatného elektrotechnika §22 podľa vyhl. MPSVaR SR č.718/2002 Z.z.:
Okrem OPaOS elektrického ručného náradia sa musia vykonávať pravidelné kontroly tohto náradia počas celej jeho prevádzky.



OPaOS elektrických spotrebičov

Ide o činnosť, pri ktorej sa prehliadkou, meraním a skúšaním zisťuje stav spotrebiča z hľadiska jeho bezpečnosti pred úrazom elektrickým prúdom. Túto činnosť vymedzuje STN 33 1610: 2002. OPaOS elektrických spotrebičov sa vykonávajú v predpísaných lehotách podľa tab. 3.5.1 a vždy po vykonanej oprave. Predpísané lehoty OPaOS sú odvodené od vyhotovenia elektrických spotrebičov a od spôsobu ich používania. Pri OPaOS elektrických spotrebičov sa vykonáva podrobná prehliadka elektrického spotrebiča, predpísané merania na elektrických spotrebičoch (meranie odporu ochranného vodiča, meranie izolačného odporu, meranie prúdu pretekajúceho ochranným vodičom, meranie dotykového prúdu, meranie náhradného unikajúceho prúdu) a skúška chodu elektrického spotrebiča



Elektrické spotrebiče sa podľa spôsobu používania rozdeľujú do 5 skupín:

-skupina A - spotrebiče poskytované formou prenájmu ďalšiemu používateľovi

-skupina B - spotrebiče používané vo vonkajšom priestore (stavby, poľnohospodárske práce)

-skupina C - spotrebiče používané pri priemyselnej a remeselnej činnosti

-skupina D - spotrebiče používané vo verejne prístupných priestoroch (školy, hotely, kluby)

-skupina E - spotrebiče používané pri administratívnej činnosti

STN 33 2000-6:10/2007

 

STN 33 1500:1991

 

STN 33 1600:1996