Skip navigation

Ochrana pred úrazom el. prúdom

Ochrany pred úrazom elektrickým prúdom (STN 33 2000-4-41):

Prúdovým chráničom

Prúdový chránič je elektrické zariadenie (elektrický prístroj), zabezpečujúce elektrický obvod tak, aby došlo k rýchlemu odpojeniu obvodu v prípade, že dôjde k úniku (aj relatívne malej) časti elektrického prúdu mimo chránený obvod (tzv. chybový alebo poruchový prúd). K takejto situácii môže dôjsť napr. pri priamom dotyku uzemneného ľudského tela so živou časťou obvodu. 

Na rozdiel od ističa alebo tavnej poistky, ktoré chránia elektrický obvod pred nadprúdom (nárast veľkosti prúdu nad určitú menovitú hodnotu), prúdový chránič reaguje výhradne na prúdovú asymetriu v obvode - a to už na hodnotu 100 - 1000 násobne menšiu než býva menovitý prúd ističa.

Prúdový chránič je možné použiť ako doplnkovú ochranu živých a neživých častí vo všetkých systémoch (okrem TN-C) nízkeho napätia s uzemneným i izolovaným neutrálnym bodom. Prúdový chránič je možné použiť aj pre kombináciu ochrany samočinným odpojením napájania v systéme TN i TT, čo sa inak v rámci jednej siete neodporúča. Oproti napäťovému chrániču má výhodu v tom, že reaguje priamo na poruchový prúd a nie je vystavený poruchám (prerušeniu ochranného vodiča a premosteniu cievky relé), ktoré ochranu napäťovým chráničom vyraďujú z činnosti.

Podmienky na použitie prúdových chráničov:
Chránené neživé časti musia byť spojené s ochranným vodičom PE, resp, uzemnené uzemňovačom, ktorého odpor uzemnenia spĺňa podmienku:

kde: 

UL - trvalé dovolené dotykové napätie 
IΔn - vypínací (rozdielový) prúd chrániča

Chráničom musia prechádzať všetky pracovné vodiče (L, N). Zvláštne konštrukčné usporiadanie umožňuje viesť aj ochranný vodič cez prúdový transformátor 

Niekoľkonásobná kontrola prúdového chrániča:

Niekolkonásobná kontrola prúdového chrániča.wmv

Napäťovým chráničom

Podstata ochrany napäťovým chráničom spočíva v samočinnom odpojení elektrického zariadenia od zdroja napätia v prípade, že na chránených neživých častiach elektrického zariadenia vznikne napätie vyššie ako je dovolené. Napäťový chránič sa používa vo všetkých sieťach s uzemneným neutrálnym bodom (uzlom).

Na zabezpečenie spoľahlivej funkcie napäťových chráničov musia byť splnené tieto podmienky:

♦ Prívod chrániča k pomocnému uzemňovaču musí byť od ochranného vodiča a chránenej časti dobre odizolovaný, aby jeho cievka nebola premostená.

♦ Uzemňovač napäťového chrániča je len pomocným uzemňovačom, preto odpor uzemnenia môže byť maximálne do 200 Ω. Musí však byť umiestnený mimo oblasti pôsobenia iných uzemňovačov (min. 15 m). Na jeden uzemňovač sa môže pripojiť aj viac napäťových chráničov, ak nežiadúce vypnutie neprekáža. Napäťový chránič je vhodný tam, kde sú zlé pôdne podmienky. Jeho použitie sa priamo predpisuje v pojazdných prostriedkoch. Každý chránič je vybavený skúšobným tlačidlom, ktorým sa kontroluje funkcia relé pred uvedením do činnosti.

Na zabezpečenie spoľahlivej funkcie napäťových chráničov musia byť splnené tieto podmienky:

a) Napäťový chránič musí vypínať pri dovolených hodnotách dotykového napätia.

b) Vypínacia cievka relé napäťového chrániča sa pripojí jedným pólom na chránené zariadenie a druhým pólom na uzemňovač chrániča. 

c) Ochranný vodič sa pripojí na neživé časti tých zariadení, ktoré sa majú pri poruche chráničom odpojiť. Od ostatných konštrukcií musí byť ochranný vodič odizolovaný.

d) Napäťový chránič musí vypnúť v kratšom čase ako 0,2 s a vypínať všetky vodiče (t.j. aj neutrálny) privedené na chránené zariadenie.

e) Prívod chrániča k pomocnému uzemňovaču musí byť od chráneného vodiča a chránenej časti, ako aj od všetkých kovových častí, ktoré sú s chránenou časťou zariadenia vodivo spojené, dobre odizolovaný, aby jeho cievka nebola premostená.

Napäťový chránič sa v medzinárodných inštalačných predpisoch (CENELEC, IEC) medzi ochrannými prístrojmi pre ochranu samočinným odpojením od zdroja neuvádza.

 

Prúdový chránič