Skip navigation

Spôsoby ozn. el. zar.

Spôsoby označovania v elektrotechnike

Účelom označovania je rýchlo zreteľne, jasne a jednoznačne sa vyjadrovať a tak prispievať k bezpečnosti elektrických zariadení. Snahou odborníkov v elektrotechnike je zjednotiť systém označovania medzinárodne a v rámci obchodu a služieb tak vytvoriť základ pre vzájomnú spoluprácu a odstrániť rozdiely, ktoré by mohli spôsobiť prekážky voľnému pohybu tovarov. Snaha integrácie Slovenskej republiky do európskych štruktúr bola spojená s preberaním nových európskych predpisov, čo znamená vážny zásah do doterajšieho myslenia elektrotechnikov hlavne v oblasti novej terminológie. Preto je potrebné, aby sa elektrotechnická verejnosť s týmto označovaním oboznámila a zaviedla ho do bežnej praxe.

Označovanie tried ochrán elektrických spotrebičov
Pri prenosných, ale aj pevne namontovaných elektrických spotrebičoch by označovanie druhu siete bolo problematické, preto sa zaviedlo rozlišovanie podľa triedy ochrany.

Elektrické spotrebiče triedy 0 (bez privedeného ochranného vodiča) Ochrana pred úrazom elektrickým prúdom je zaistená len základnou izoláciou. Spotrebiče nemajú miesto na pripojenie neživej vodivej časti k ochrannému vodiču. Ich použitie je preto pre širokú verejnosť zakázané a obmedzuje sa len do vymedzených skúšobných priestorov, do ktorých nemajú prístup osoby bez elektrotechnickej spôsobilosti. Príklad spotrebiča triedy 0,

 

 

 

Elektrické spotrebiče triedy I (s privedeným ochranným vodičom) Ochrana pred úrazom elektrickým prúdom je zaistená základnou izoláciou a neživá vodivá časť elektrického spotrebiča je pripojená k ochrannému vodiču elektrickej inštalácie. V prípade poruchy (porušenie základnej izolácie) nemôžu byť neživé vodivé časti pod napätím. Príklad spotrebiča triedy I s používanou značkou na ich označenie, obr.. označenie miesta pre pripojenie ochranného vodiča
Elektrický spotrebič triedy I


 

Elektrické spotrebiče triedy II (chránené dvojitou izoláciou) Ochrana pred úrazom elektrickým prúdom môže byť zaistená: - základnou a prídavnou (dvojitou) izoláciou, pričom spotrebič neobsahuje miesto na pripojenie ochranného vodiča, obr. s používanou značkou na ich označenie; označenie elektrických spotrebičov triedy II

 

Elektrický spotrebič triedy II základnou izoláciou od živej časti a prídavnou izoláciou od povrchu. Ak sa medzi týmito časťami nachádza kovový kryt, môže byť v určených prípadoch tento kovový kryt spojený s ochranným vodičom na vyrovnanie potenciálu; zosilnenou izoláciou, pričom spotrebič neobsahuje miesto na pripojenie ochranného vodiča, obr.

Elektrický spotrebič triedy II s rovnocennou izoláciou zosilnenou izoláciou s kovovým krytom, ktorý môže byť v odôvodnených prípadoch spojený s ochranným vodičom na vyrovnanie potenciálu.

Elektrické spotrebiče triedy III (spotrebiče na bezpečné napätie) Ochrana pred úrazom elektrickým prúdom je založená na napájaní zo zdroja bezpečného malého napätia (SELV). Príklad zapojenia spotrebiča triedy III s používanou značkou na ich označenie je na obr.


 

Označovanie funkčných častí
Označovanie funkčných jednotiek (v schémach, v elektrických inštaláciách a v
rozvodných zariadeniach sa vykonáva podľa normy STN 01 3306:1983):

FA ističe
FU poistky tavné
FV ochrany proti prepätiu (iskrište, bleskoistky, zvodiče prepätia)
FI prúdové chrániče
HA signalizácia zvuková (bzučiaky, sirény, zvončeky, húkačky)
HL signalizácia svetelná (žiarovky, tlejivky, luminiscenčné diódy, číslicovky)
K relé (všeobecne) atd. ...........

 

Označovanie a kódovanie indikátorov a ovládačov

Norma STN EN 60073:6/2002 stanovuje všeobecné pravidlá pre prideľovanie určitých významov jednotlivým vizuálnym, akustickým a taktilným (týkajúci sa dotyku) indikáciám za účelom:

• zvýšenia bezpečnosti osôb a majetku na základe spoľahlivého sledovania a ovládania zariadenia,

• uľahčenia vlastného sledovania, riadenia a údržby,

• umožnenia rýchleho zistenia prevádzkových podmienok a polôh ovládačov.


Uvedená norma sa používa od jednoduchých prípadov svetelných návestí, ovládacích tlačidiel, mechanických indikátorov (oznamovačov) svetelných diód (LED), obrazoviek až po rozsiahle riadiace pracoviská, ktoré môžu zahrňovať široké spektrum prístrojov pre riadenie zariadenia.
Kódovanie je systematické zobrazovanie špecifických signálov alebo veličín iným súborom signálov, ktorý musí spĺňať definovaný súbor pravidiel.

Odporúča sa používať jeden alebo niekoľko z nasledujúcich prostriedkov kódovania informácií:

A) vizuálne kódy (farbou, tvarom, polohou, zmenou charakteristík v čase - kmitanie),

B) akustické kódy (typom zvuku, jedným tónom, zmenou charakteristík v čase),

C) taktilné kódy (tvarom, silou, vibráciami, polohou, zmenou charakteristík v čase).